Wielki Finał „Trampoliny do kultury”


Wioleta - 24 grudnia 2019 - 0 comments

Wielki Finał “Trampoliny do kultury” już za nami! Było twórczo, aktywnie, barwnie i ze stylem! A co najważniejsze nie zabrakło inspiracji do dalszego tworzenia kultury w swoim otoczeniu. I choć projekt “Trampolina do kultury” dobiegł końca – nie przestajemy działać i się rozwijać! 

Twórcze warsztaty, rodzinne atrakcje, wystawa sztuki i dyskusje o kulturze – 14 grudnia w CRZ Krzywy Komin wspólnie świętowaliśmy Wielki Finał “Trampoliny do kultury”. Było co podsumowywać – w ramach projektu odbyło się ok. 400 godzin bezpłatnych warsztatów, szkoleń i spotkań, podczas których uczestnicy poznawali dawne techniki rękodzieła, uczyli się nowych technologii oraz rozwijali artystyczne pasje. 

Wielki Finał obfitował w artystyczne atrakcje – odbyły się m.in. bezpłatne warsztaty rękodzielnicze, panel dyskusyjny o współczesnej modzie, rodzinne zajęcia kulinarne oraz charytatywna akcja szycia pluszaków! Uszyte tego dnia maskotki zostaną zlicytowane, a dochód z akcji trafi do Fundacji Wrocławskie Hospicjum Dziecięce. (więcej o akcji)

Przez cały dzień wyszywaliśmy, splataliśmy ozdoby z makramy i zielone wieńce, bawiliśmy się międzypokoleniowo i rodzinnie. O 15:30 z projektantami mody rozmawialiśmy o odpowiedzialności w modzie – o środowisku i świadomych wyborach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – tworzyć lub podziwiać, dyskutować lub odpoczywać w mini-kawiarence w otoczeniu sztuki. 

 

Punktem finałowym wydarzenia był wernisaż wystawy Moda – Sztuka – Rzemiosło, prezentującej efekty całorocznego projektu. Wśród prac znalazły się m.in. kolekcja awangardowych ubrań, unikalne, ręcznie wykonane obuwie, meble i designerski akcesoria, fotografie oraz rysunki modowe. Na szczególną uwagę zasługuje również książka powstała w wyniku połączenia dziecięcej wyobraźni z wiedzą dorosłych – dzieci stworzyły baśniowe ilustracje i historie, a dorośli złożyli je w jeden projekt podczas warsztatów składania tekstu.

Podczas wernisażu odwiedzający mieli okazję spotkać twórców oglądanych dzieł, a także prowadzących – mistrzów rzemiosła, lokalnych rękodzielników i cenionych projektantów m.in. Serafina Andrzejaka i Przemysława Piniaka – gości specjalnych Wielkiego Finału. 

Moda – Sztuka – Rzemiosło to obraz inspirującej drogi, jaką przebyli uczestnicy “Trampoliny do kultury”. Wierzymy, że Wielki Finał był tylko jej przystankiem! I choć Trampolina już za nami, mamy nadzieje, że wyniesione przez uczestników umiejętności i wiedza będą nową trampoliną dla ich pomysłów i aktywności! 

fot. Krzysztow Wowk, Karolina Gabryś

Projekt „Trampolina do kultury” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Related posts