Trampolina do kultury
„Trampolina do kultury” to profesjonalna oferta działań edukacyjno-animacyjnych organizowanych przez wrocławską Fundację OPEN MIND. Głównym celem przedsięwzięcia jest zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Projekt łączy kulturę z innowacją: rozwija kompetencje artystyczne, umiejętności posługiwania się dawnymi technikami rzemieślniczymi przy jednoczesnym doskonaleniu metod posługiwania się nowymi technologiami.
Projekt adresowany jest do szerokiego grona odbiorców reprezentujących różne grupy wiekowe i społeczne. Tegoroczna edycja wkracza również w przestrzeń wirtualną, tak by włączać w działania uczestników z całej Polski. Jest trampoliną do kultywowania twórczości i rozwoju blisko swojej codzienności.
Program „Trampoliny do kultury” składa się z cykli bezpłatnych, innowacyjnych szkoleń i warsztatów skupionych wokół designu, sztuki użytkowej i szeroko rozumianej kultury materialnej. Twórcze zajęcia w rzemieślniczych warsztatach i spotkania z artystami zostaną uzupełnione o webinary i szkolenia online. Oferta edukacyjna obejmuje sześć dziedzin: Kultura Mebla, Kultura Książki, Kultura Ubioru, Kultura Animacji Graficznej, Kultura Przestrzeni Miejskie oraz Kultura Liderów Kultury.
Koncepcją, która stoi za każdym działaniem w projekcie „Trampolina do kultury” jest doświadczanie wolności w projektowaniu. Motyw „Trampoliny” symbolizuje niczym nieskrępowaną, wspólną zabawę, w której mogą brać udział całe rodziny. W ramach projektu odbędą się także zajęcia międzypokoleniowe. Dzieci i seniorzy będą mogli dzielić się doświadczeniem i umiejętnościami w ramach pracowni Kultury Międzypokoleniowej. Wierzymy, że każdy jest w stanie obudzić w sobie kreatywny i kulturalny potencjał, odnajdując w sobie dziecięcą ciekawość świata.
Kultura Mebla
Kultura Mebla odkryje przed uczestnikami twórcze możliwości tkwiące w ich najbliższym otoczeniu. Uczestnicy tchną życie w stare sprzęty oraz stworzą zupełnie nowe bazując na tradycyjnej wiedzy rzemieślniczej. Kultura Mebla to sposób kreatywnego patrzenia na przestrzeń i upiększania jej po swojemu. Cykl składa się z warsztatów stolarskich, tapicerskich, renowacyjnych i projektowania.
Kultura Ubioru
Garderoba to nie tylko ubranie – to ważny element kultury. Cykl Kultura Ubioru powstał z myślą o miłośnikach mody i eksperymentów z igłą i nitką w roli głównej. Uczestnicy będą rozwijać umiejętności z zakresu szycia, projektowania ubrań oraz wyrobu ozdób i dodatków. To okazja do doskonalenia zmysłu artystycznego i rozwijania własnego, niepowtarzalnego stylu.
Kultura Książki
Kultura Książki to rodzinny cykl, w którym dorośli tworzą dla dzieci, ale również z dziećmi. Uczestnicy wyruszą w podróż, jaką przemierza opowieść, by trafić w ręce małego czytelnika. Podczas warsztatów wyjściowa historia będzie twórczo przekształcana, ilustrowana, drukowana i oprawiana, by na końcu powstał jedyny w swoim rodzaju egzemplarz książki.
Kultura Animacji Graficznej
W przestrzeni kulturowej króluje obraz – uczestnicy Kultury Animacji Graficznej nauczą się tworzyć ten statyczny, jak i ożywiony. Cykl składa się z warsztatów projektowania grafiki, identyfikacji wizualnej, animacji filmowej oraz postprodukcji filmowej. To okazja do połączenia artystycznej twórczości z nabywaniem kompetencji w obszarze komunikacji wizerunkowej.
Kultura Lidera
Kultura Lidera Kultury jest skierowana do projektantów, artystów, rzemieślników i wszystkich osób działających w sektorach kreatywnych. Ten cykl szkoleń wyposaży uczestników w narzędzia niezbędne do projektowania biznesu w obszarze kultury. Warsztaty koncentrują się na kluczowych kompetencjach, jak zarządzanie własnym projektem, sprzedaż czy kreowanie wizerunku oraz umiejętnościach komunikacyjnych.
Kultura Przestrzeni Miejskiej
Zajęcia poświęcone zrozumieniu przestrzeni miejskiej jako miejsca zaistnienia zjawisk kulturalnych, a także poszczególnych elementów, które się na nią składają. Działanie w dużej mierze wykorzystuje przestrzeń lokalną osiedla Nadodrze, dzięki czemu nie tylko przyczynia się do lepszego zrozumienia przez mieszkańców miejsca ich zamieszkania, ale również stwarza potencjał do poprawy jakości przestrzeni osiedlowej i rewitalizacji poprzez kulturę.
Kultura Międzypokoleniowa
Cykl warsztatów międzypokoleniowych skierowanych do dzieci w wieku od 5 do 15 lat oraz seniorów. W ich trakcie dziadkowie będą wspólnie z wnuczkami wykonywać różnorodne zadania artystyczne, które w kreatywny sposób będą łączyć doświadczenia starszej i młodszej generacji. Szeroka oferta zajęć edukacyjnych pozwoli uczestnikom na zgłębianie tajników sztuki, designu i architektury.