Moda przyszłości, czyli świadome wybory


Wioleta - 11 października 2019 - 0 comments

Od lat 90. jesteśmy świadkami “boomu” na modę błyskawiczną – taką, która z wybiegów w trzy tygodnie trafia w ręce klienta sieciówek. Odbywa się to oczywiście przy szeregu cięć i to nie tylko w kroju ubrania. Fast fashion tnie ceny na jakości, dbałości o środowisko i pracowników oraz oryginalności projektu. Na szczęście boom zdaje się przechodzić powoli w echo przeszłości, a do naszych uszu docierają nowe głosy projektantów, którzy stawiają na jakość i artyzm. 

Niedawno w internecie i mediach pojawiło się dużo nowych haseł: slow fashion, świadome zakupy, powrót do klasyki, zrównoważony rozwój, system cyrkularny. Dużo mówi się o ruchach zero waste, lokalnym wytwórstwie i powrocie do dawnego rzemiosła. Być może brzmi to wciąż jak wizja odległa, jednak polscy projektanci coraz odważniej udowadniają, że moda przyszłości czeka tuż za rogiem.

Ponadczasowy styl 

Już od 11 października gościmy w Pracowni Ubioru Serafina Andrzejaka – uznanego polskiego projektanta, zwycięzcę V edycji Fashion Designer Awards. Podczas 6-dniowych warsztatów projektowania Serafin wprowadzi uczestników w świat mody najwyższej jakości; nauczy jak projektować oryginalne kreacje i wykonać je z dbałością o detale. Projektant od 6 lat prowadzi swoją autorską markę odzieżową. Jego kolekcje cechuje minimalizm i elegancja, co w połączeniu z wysoką jakością wykonania czyni je ponadczasowymi. Serafin Andrzejak chętnie sięga również po inspirację ze świata natury, by twórco wpleść je w klasyczne fasony. Uczestnicy warsztatów z Serafinem będą mieć okazję poznać świat projektowania od podszewki, tak by samemu stawiać pierwsze kroki w branży modowej i świadomie ją kreować. 

 

Pierwszy dzień warsztatów z Serafinem Andrzejakiem, fot. Wowk Digital

 

fot. Wowk Digital

Dawne rzemiosło i nowe podejście do środowiska

Wyjątkowy styl, mistrzowskie wykonanie oraz moda w duchu eko to hasła rozpoznawcze Przemysława Piniaka. Przemysław Piniak już od ponad 10 lat pod okiem doświadczonych rzemieślników zgłębia tajniki projektowania i ręcznego wyrobu obuwia. Artysta chętnie szuka inspiracji w klasycznym malarstwie, w którym pojawiają się niespotykane dzisiaj formy obuwia. Piniak upraszcza historyczne modele w myśl współczesnego minimalizmu. W centrum jego obecnych zainteresowań stoi również przyszłość i ekologia. Piniak łączy w swoich pracy dawne techniki rzemiosła oraz nowoczesny design inspirowany przyrodą – często punktem wyjścia są dla niego elementy ze świata fauny i flory. Te nietypowe i oryginalne projekty gościły m.in. na Berlin Fashion Weeku w Berlinie, Lodynie oraz Fashion Week Poland w Łodzi. Przemysław Piniak gościł już w CRZ Krzywy Komin, a w listopadzie poprowadzi Warsztat szewca w ramach Trampoliny do kultury! 

 

 

materiały Przemysława Piniaka

materiały Przemysława Piniaka

Zapraszamy do udziału w zajęciach Kultury Ubioru, gdzie mistrzowie mody przyszłości odkryją możliwości drzemiące w tworzywie, wyobraźni i świadomości wyboru. 

Praktykuj Kulturę Ubiorów również w swoim domu!

Poznaj 5 sposobów ucieczki z fast fashion w oryginalny styl! 

1. Zadbaj o swoje ubrania!

Szanuj już posiadane ubrania i zadbaj o ich odpowiednie pranie, suszenie i przechowywanie. Warto również inwestować w elementy garderoby o dobrej jakości; sprawdzać materiały, z których wykonane są nasze ubrania, by mieć pewność, że posłużą nam przez lata. 

2. Garderoba kapsułkowa – nie ilość, a jakość!

Świadoma moda to równowaga, rozsądek, umiar. Postaw na odrobinę minimalizmu i spróbuj kapsułkowej szafy – zestawu ubrań wybieranych świadomie z dbałością o to, by poszczególne elementy do siebie pasowały. Twórz styl, który będzie spójny, oparty na uniwersalnych, klasycznych fasonach i dostosowany do Twojego stylu życia.

3. Vintage

Stare, używane ubrania z second handu często łączą świetną jakość z niewygórowaną ceną. Inną ciekawą możliwością jest przeszukiwanie szaf mamy, babci, które można wkomponować we współczesne stylizacje. Internet dostarcza również możliwości wymiany ubrań na różnego rodzaju grupach lub poszukiwania perełek w sklepach online z modą vintage. Opcji jest wiele, stare ubrania tylko czekają, by tchnąć w nie nowe życie.

4.Samodzielne przeróbki

To może być niesamowicie twórcza przygoda! Warto kombinować, szukać starych ubrań, które nadają się do dalszego użytku, czasem wystarczy kilka drobnych przeróbek krawieckich i ubranie może wyglądać jak nowe. Dla odważnych interesującą opcją będzie również awangardowa dekonstrukcja lub patchwork. To prawdziwe odświeżenie nie tylko szafy, ale i kreatywności!

5. Stwórz własną modę!

Podejmij wyzwanie i twórz ubrania według własnych pomysłów! To inwestycja nie tylko w ubiór, ale i siebie – naucz się projektować, tworzyć wykroje, fastrygować i szyć oraz poznaj tajniki maszyny do szycia! Możesz zacząć od bezpłatnych warsztatów u nas:

WARSZTATY ZNAJOMOŚCI MATERIAŁÓW I TECHNIK WYKROJU

TAJEMNICE MASZYNY DO SZYCIA

WARSZTAT SZEWCA Z PRZEMYSŁAWEM PINIAKIEM

 

Related posts